Przejdź do głównej zawartości

Jaką pomoc możemy otrzymać w kwestii zarządzania projektami?

Powodzenie przedsiębiorstwa - zarówno w sferze finansowej, jak i wizerunkowej zależy od wielu czynników, między innymi aktualnej sytuacji na rynku, zatrudnionej kadry czy też realizacji wszelakich projektów.



Z tym ostatnim zagadnieniem związany jest zyskujący coraz to większe znaczenie obszar ludzkiej działalności zawodowej, a mianowicie project management, czyli zarządzanie projektami. Wydawać by się mogło, że z realizacją głównych celów danego projektu nie wiąże się zbyt wiele planowania, w rzeczywistości jednak są to proces wymagający mnóstwa pracy, planów oraz kompleksowego podejścia.

Nie zawsze doświadczenie w danej branży wystarczy - trzeba mieć na uwadze chociażby bardzo dynamicznie się rozwijający rynek. Tradycyjne, nazywane kaskadowym podejście do zarządzania projektami zakłada traktowanie ich jako nierozerwalnej całości.

Oznacza to, że od początku pracy nad projektem, aż po jego sfinalizowanie trzymać się należy z góry ustalonego planu. Takie podejście - bardzo często stosowane, nawet współcześnie, w odniesieniu do wszystkich rodzajów projektów - nie zawsze jest efektywne i pozwala na osiągnięcie maksimum korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron.

Podejście tradycyjne sprawdza się w przypadku prostych i nieskomplikowanych projektów. Inne, bardziej wymagające potrzebują innego podejścia. Jednym z wiodących obecnie trendów jest tak zwany Agile. Co to takiego?

Agile project management szkolenie

Agile początkowo związany był z tworzeniem oprogramowania, jednak z czasem podejście to znalazło zastosowanie także w odniesieniu do innych projektów. Zgodnie z agile projekt realizuje się etapowo, a każdy etap to osobna całość nie związana z innymi.

O wiele swobodniej podchodzi się do początkowych ustaleń, plan może być wielokrotnie, dynamicznie modyfikowany. Większe znaczenie ma końcowy efekt, nie zaś ślepe podążanie za wytycznymi.

Osoby odpowiedzialne za projekty w firmach, jak i wszystkie osoby wchodzące w skład grup projektowych powinny wziąć pod uwagę udział w szkoleniu dedykowanym temu elastycznemu podejściu - np. szkolenie SCRUM, które przedstawi nam tę metodykę.

Warto również zorganizować np. Agile - Zarządzanie projektami szkolenie dofinansowane ze środków unijnych czy innych, ale też zainwestować w nie samodzielnie, ponieważ zyski są wymierne.

Więcej o szkoleniach, zarządzaniu znajdziesz na: https://programczytelnictwa.pl/

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ustawa o zamówieniach publicznych

Nie da się ukryć, że przepisy regulujące kwestie związane z zamówieniami publicznymi są niezwykle przydatne. Bez owych przepisów niemożliwe byłoby udzielanie zamówień publicznych. W Polsce wszystkie kwestie związane z zamówieniami publicznymi reguluje Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych. Ustawa ta była niejako próbą wdrożenia kilku dyrektyw prawa unijnego do Polski.

Kto sprawuje nadzór nad wyposażeniem w laboratorium?

Badania prowadzone w laboratoriach mikrobiologicznych znajdujących się w fabrykach produkcyjnych umożliwiają stałą kontrolę jakości. Z tego powodu jest to wyjątkowo ważne miejsce, które ma pomysł na całą produkcję oraz rozwój całej firmy. W kontaktu z tym szalenie ważne jest częste sprawdzanie stanu sprzęty wykorzystywanego w trakcie wykonywanych badań.

Czy wiedza z agile przyda się zespołom projektowym?

Podejście agile jest stosunkowo młodym, jednak już zdążyło zrobić wiele zamieszania. Stworzone przede wszystkim do tworzenia oprogramowania, to zwinne podejście okazało się być nadzwyczaj skutecznym. To spowodowało, że zasady agile stały się bardzo popularne i coraz chętniej wykorzystywane nie tylko do samego programowania, ale również w przypadku wielu innych przedsięwzięć.