Przejdź do głównej zawartości

Umiejętności miękkie

Coraz częściej spotkać można ofertę szkoleniową w zakresie tzw. umiejętności miękkich. Co to takiego a czego tak na takich szkoleniach uczą? W przeciwieństwie do kompetencji twardych, takich jak np. znajomość języka obcego czy języka programowania, kompetencje miękkie są trudne do sprawdzenia i zmierzenia.


Dotyczą one cech psychofizycznych oraz umiejętności interpersonalnych takich jak: komunikatywność, kreatywność, umiejętność pracy w zespole czy radzenie sobie ze stresem. Z kompetencjami miękkimi każdy człowiek się rodzi, co nie znaczy, że nie można ich ćwiczyć i rozwijać.

W obecnych czasach umiejętności miękkie są ważnym kryterium przy wyborze pracowników. Poza twardymi kwalifikacjami, popartymi dyplomami i certyfikatami to właśnie te umiejętności są oceniane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Oczywiście zależy to zajęcia na które aplikujemy.


Podobne artykuły: Szkolenie ze sprzedaży


Zdolności interpersonalne są kluczowe w zawodzie handlowca, ale już w mniejszym stopniu np. dla programisty. Bez względu jednak na profesję, umiejętności miękkie również warto rozwijać.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ustawa o zamówieniach publicznych

Nie da się ukryć, że przepisy regulujące kwestie związane z zamówieniami publicznymi są niezwykle przydatne. Bez owych przepisów niemożliwe byłoby udzielanie zamówień publicznych. W Polsce wszystkie kwestie związane z zamówieniami publicznymi reguluje Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych. Ustawa ta była niejako próbą wdrożenia kilku dyrektyw prawa unijnego do Polski.

Kto sprawuje nadzór nad wyposażeniem w laboratorium?

Badania prowadzone w laboratoriach mikrobiologicznych znajdujących się w fabrykach produkcyjnych umożliwiają stałą kontrolę jakości. Z tego powodu jest to wyjątkowo ważne miejsce, które ma pomysł na całą produkcję oraz rozwój całej firmy. W kontaktu z tym szalenie ważne jest częste sprawdzanie stanu sprzęty wykorzystywanego w trakcie wykonywanych badań.

Czy wiedza z agile przyda się zespołom projektowym?

Podejście agile jest stosunkowo młodym, jednak już zdążyło zrobić wiele zamieszania. Stworzone przede wszystkim do tworzenia oprogramowania, to zwinne podejście okazało się być nadzwyczaj skutecznym. To spowodowało, że zasady agile stały się bardzo popularne i coraz chętniej wykorzystywane nie tylko do samego programowania, ale również w przypadku wielu innych przedsięwzięć.