Przejdź do głównej zawartości

Postępowanie administracyjne

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego jest z całą pewnością najważniejszym obowiązującym w Polsce aktem prawnym dotyczącym postępowania administracyjnego.

Stroną postępowania administracyjnego że być nie tylko osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, ale wyposażona w zdolność prawną, ale też osoba fizyczna.

Osobą fizyczną jest każdy z urodzenia aż do śmierci. Dobrze byłoby więc zastanowić się nad tym czy znane nam są podstawowe pojęcia z zakresu postępowania administracyjnego. Zwróćmy również baczną uwagę na to, jakie zasady obowiązują podczas postępowania administracyjnego.

Należą do nich między innymi zasady takie jak: zasada dwuinstancyjności, zasada praworządności, zasad staranności. Nie ulega wątpliwości, że każdy powinien mieć też świadomość tego, że jest dopuszczalne działanie strony przez pełnomocnika.

Każda strona ma prawo działać przez pełnomocnika, którego ustanowiła, czyli przez osobę posiadającą zdolność do czynności prawnych. Warto także wiedzieć czym jest wznowienie postępowania administracyjnego i w jakich okolicznościach ono następuje.

W myśl przepisów Kodeksu administracyjnego, postępowanie administracyjne wznawia się, jeżeli strona nie brała udziału w postępowaniu, ale ów brak udziału nie wynikał z jej winy. Postępowanie wznawia się również, gdy decyzję rozstrzygającą postępowanie wydał niewłaściwy organ.

Oczywiście należy wspomnieć też o sytuacji, w której decyzja została wydana przez organ w wyniku przestępstwa. Postępowanie należy wznowić także wtedy, gdy nieoczekiwanie wyszły na jaw nowe, bardzo istotne dla sprawy okoliczności.

Szczegółowy katalog przesłanek wznowienia postępowania administracyjnego znajdziemy w rozdziale 12 Kodeksu postępowania administracyjnego. Jeżeli zależy nam na dobrej znajomości wyżej wspomnianego Kodeksu, dobrze byłoby wziąć udział w szkoleniach takich jak kpa szkolenie czy szkolenie deweloper. Drugi rodzaj szkolenia będzie szczególnie pomocny dla osób prowadzących swoją działalność gospodarczą związaną z branżą mieszkaniową.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ustawa o zamówieniach publicznych

Nie da się ukryć, że przepisy regulujące kwestie związane z zamówieniami publicznymi są niezwykle przydatne. Bez owych przepisów niemożliwe byłoby udzielanie zamówień publicznych. W Polsce wszystkie kwestie związane z zamówieniami publicznymi reguluje Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych. Ustawa ta była niejako próbą wdrożenia kilku dyrektyw prawa unijnego do Polski.

Kto sprawuje nadzór nad wyposażeniem w laboratorium?

Badania prowadzone w laboratoriach mikrobiologicznych znajdujących się w fabrykach produkcyjnych umożliwiają stałą kontrolę jakości. Z tego powodu jest to wyjątkowo ważne miejsce, które ma pomysł na całą produkcję oraz rozwój całej firmy. W kontaktu z tym szalenie ważne jest częste sprawdzanie stanu sprzęty wykorzystywanego w trakcie wykonywanych badań.

Czy wiedza z agile przyda się zespołom projektowym?

Podejście agile jest stosunkowo młodym, jednak już zdążyło zrobić wiele zamieszania. Stworzone przede wszystkim do tworzenia oprogramowania, to zwinne podejście okazało się być nadzwyczaj skutecznym. To spowodowało, że zasady agile stały się bardzo popularne i coraz chętniej wykorzystywane nie tylko do samego programowania, ale również w przypadku wielu innych przedsięwzięć.